Bestiariusz
 

MINOTAUR

Postać z mitologii greckiej. Owoc miłości Pazyfae do... byka. Po części zwierzę, po części człowiek. Sfrustrowany i agresywny. Pechowiec. Na długie lata zamknięty przez króla Minosa w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie. Na koniec zgładzony przez Tezeusza.

BATMAN, SUPERMAN

Superbohaterowie amerykańskiej mitologii popkulturowej stworzonej przez twórców z wydawnictwa dc Comics. Postać Supermana wymyślona przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela zadebiutowała w 1938 roku. Batman - zrodzony w wyobraźni Boba Kane’a i Billa Fingera - pojawił się na kartach komiksów rok później. Gdyby liczyć wiek tych postaci od momentu ich pierwszych „występów” Clark Kent i Bruce Wayne byliby dzisiaj starcami.

 

FENRIR

W mitologii germańskiej wilk-olbrzym sięgający nieba. Ze strachu przed nim bogowie postanowili go uwięzić, jednak ten uwalniał się z wszystkich kolejnych przygotowanych dla niego łańcuchów. Ostatecznie pozwolił spętać się magicznym sznurem o nazwie Gleipnir, pod warunkiem, że jeden z bogów włoży do jego pyska dłoń. Podjął się tego Tyr. Gdy Fenrir zorientował się, że nie uda mu się oswobodzić, odgryzł Tyrowi prawą rękę. Fenrir pozostanie spętany do dnia zmierzchu bogów - Ragnarök.

 

PENANGGALAN

Duch-wampir występujący w mitologii Azji południowo-wschodniej. Penanggalan jest piękną kobietą, która zawarła diabelski pakt. Potrafi oddzielić swoją głowę od reszty ciała. Za latającą głową podążają organy wewnętrzne takie jak płuca, wątroba, jelita itp. Pomagają one w łapaniu i przesuwaniu przedmiotów oraz chwytaniu ofiar. Podobną funkcję potrafią także spełniać jej włosy. Aby z łatwością umieścić wnętrzności z powrotem wewnątrz ciała, demon moczy je uprzednio w naczyniu z octem.

 

KAPPA

Zły japoński demon wodny o wyglądzie łączącym cechy człowieka i żółwia. Na czubku jego głowy znajduje się zagłębienie wypełnione wodą, dającą mu nadludzką siłę. Sposobem na pokonanie Kappy jest złożenie mu głębokiego powitalnego ukłonu. Ponieważ stwór jest bardzo uprzejmy odwzajemni ukłon, a wtedy woda z zagłębienia na głowie wyleje się i straci całą swą moc. Ponoć istnieją prawdziwe relacje ze spotkań z Kappą.

 

DŻINNY

W kulturze arabskiej rodzaj duchów o niezwykle potężnej mocy. Łatwowiernych, przez co często więziono je za pomocą fortelu w naczyniach (np. lampach), a następnie zmuszano do spełniania trzech życzeń. Warto było pamiętać, by ostatnim życzeniem odesłać dżinna z powrotem do naczynia. W innym wypadku uwolniony od obowiązków mógł okrutnie zemścić się na swoim „właścicielu”.

© Piotr Herla, 2018, wszelkie prawa zastrzeżone